Iwonicz Zdrój

W cieniu tych lasów, coś tam szemrząc słodko,
Dziś, jak przed wieki, witasz nas, Bełkotko!
Czysty się płomień z twych nurtów dobywa,
Co jak natchnienie przez duszę przepływa!
A czcią przejęci nad źródłami twemi,
Wielbimy Boga w cudach naszej ziemi!

Wincenty Pol, “Pieśń o ziemi naszej”

Iwonicz Zdrój to urocze miasto, które znajduje się w dolinie Iwonickiego Potoku w Beskidzie Niskim. Na terenie miejscowości znajduje się baza uzdrowiskowa, która wykorzystuje liczne lecznicze źródłajodobromowe i siarczkowe.
Iwonicz Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce -pierwsza wzmianka o istnieniu wód mineralnych na jego tereniepochodzi z 1413 roku.
Infrastruktura uzdrowiskowa powstała w miejscowości dzięki rodzinieZałuskich, a szczególnie dzięki hrabiemu Karolowi Załuskiemu – w 1837roku hrabia dokonał otwarcia zakładu kąpielowego i łazienek. Na początku prowadzono działalność uzdrowiskową tylko wsezonie letnim, a pierwszym stałym lekarzem był brat znanego poetyWincentego Pola, dr Józef Pol.
Postacią szczególnie zasłużoną dla Iwonicza Zdroju jest Władysław Beza,który pod koniec XIX wieku organizował życie kulturalne i towarzyskiemiejscowości oraz stworzył pierwszy przewodnik krajoznawczo-turystyczny”Iwonicz i jego okolice”.
Iwonicz Zdrój otrzymał prawa miejskie w 1973 roku.

Zabytki

Będąc w Iwoniczu Zdroju warto obejrzeć zabytkowy drewniany kościół parafialny pw. Św. Iwo i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych. Został on ufundowany w 1895 roku przez rodzinę Załuskich, a zaprojektował go austriacki architekt Favorger.
Wyjątkową wartość zabytkową stanowi także dobrze zachowany zespół drewnianej zabudowy. Architektura ta stanowi kompilację stylu szwajcarskiego z późnoklasycystycznym stylem architektury polskiej. Czas powstania większości obiektów przypada na II połowę XIX i początek XX wieku. Wpóźniejszej fazie doszły elementy secesji oraz budownictwa ludowego. Szczególnie warto podziwiaćStary Pałac i Łazienki, Pijalnię Wód Mineralnych oraz Dom Zdrojowy. 

Bogactwa naturalne

Okolice Iwonicza Zdroju obfitują w lasy bukowo-jodłowe. Jego położenie w dolinie, którą otaczają wzgórza o wysokości nawet 600 m sprawia, że panuje w nim specyficzny mikroklimat z powietrzem obfitym w jod.
Miasto otacza rozległy park zdrojowyz ponad trzydziestoma kilometrami alejek spacerowych. Bogaty świat roślinnystanowi ostoję dla zwierzyny i ptactwa.
Na terenie miasta znajdują się liczne źródła lecznicze:chlorkowe, jodkowe, bromkowe, sodowe i wodorowe, siarczkowe. Wykorzystuje się je do kąpieli, spożywania i inhalacji.
W Iwoniczu Zdroju wydobywa się również borowinę, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w zabiegach leczących choroby kobiece oraz reumatyzm.

Warto zobaczyć

Bełkotka - czyli źródło, którego nazwa pochodzi od odgłosu bulgotania, jaki wydobywa się z niego dzięki uwalniającym się gazom.
Wzgórza otaczające Iwonicz Zdrój - Borowinowa Góra (482 m),Glorietta (550 m),Ispak (483 m),Piekliska (481 m), Przedziwna Góra (553 m),Przymiarki (640 m),Winiarska Góra (528 m),Wólecka Góra (611 m),Żabia Góra (555 m).